Vyhledávání

Citáty

" "

Pevné disky

Autor Ondnřej Košťál

Pevné disky (HDD) jsou média pro uchování dat s vysokou kapacitou záznamu. Pevný disk je standardní součástí každého PC. Má velkou kapacitu, avšak malou rychlost. Proto slouží k odkládání informací, s nimiž počítač zrovna nepracuje. Informace zde zůstávají i po vypnutí počítače. Jedná se o pevně uzavřenou nepřenosnou jednotku. Uvnitř této jednotky se nachází několik nad sebou umístěných rotujících kotoučů (plotny). Tyto plotny se otáčejí po celou dobu, kdy je pevný disk připojen ke zdroji elektrického napájení nezávisle na tom, zda se z něj čte nebo zapisuje. Díky otáčení ploten se v okolí disků vytváří tenká vzduchová vrstva, na níž se pohybují čtecí/zapisovací hlavy. Vzdálenost hlav od disku je asi 0,3 až 0,6 mikronu. Kapacita disků se v současnosti pohybuje od stovek až po tisícovky GB (max. 3TB disk kde 1TB/ plotna).

Standardní rychlost otáček je 7200 rpm (revolutions per minute = otáček za minutu), ale používají se disky s otáčkami až 10 000 rpm. Serverové disky a disky s rozhraním SCSI mají 15000 rpm.

Konstrukce

  • plotny s vrstvou citlivého materiálu
  • synchronní motorek - otáčí plotnami
  • čtecí a záznamové hlavy - hlavy jsou přemísťovány pomocí motorku nad definovaná místa nad plotnou. Pro vystavení se používají dva různé mechanismy:
    • krokové motorky - systém nemá naváděcí mechanismus, má jen indikátor stopy 0. Při vyhledávání najede nejprve na stopu 0 a pak krok po kroku k vyhledávané stopě
    • lineární motorek - je používanější, rychlý a přemísťuje hlavy na základě informací, které jsou uvedeny na pevném disku.
  • řadič - najdeme ho přišroubovaný na spodní straně disku. Vysílá informace mechanice pohybující hlavami, kde jsou dané data. Podle toho se mechanika pohybuje.

4 května 2011

Napište námUžitečné odkazy

Stránky nejsou kompatibilní s Internet Explorer v 7 a nižší.

© copyright 2011 Kotomi a.s.
Design by: All Valid CSS | XHTML