Vyhledávání

Citáty

" "

Tiskárny

Autor Lukáš Voříšek

Tiskárna je výstupní zařízení požívané pro přenos elektronických dat na papír nebo jiné médium. Tiskárna se připojuje k PC, ale může fungovat i samostatně (síťová tiskárna, přes Bluetooth atd.) nebo být součástí multifunkčního zařízení například pokladny, lékařské přístroje apod. Rozlišujeme několik typů tiskáren podle způsobu tisku:

Jehličkové

V tiskové hlavě mají 8,9 nebo 24 jehliček, které projíždějí nad papírem kolmo na směr jeho posunu. Jehličky propisují přes barvící pásku na papír jemné body, z kterých se skládají text a obrázky. Tyto tiskárny mají velmi nízké náklady na tisk a mohou vytvářet kopii průpisem (přes kopírák). Další výhodou je, že tisková páska se opotřebovává postupně a nedojde najednou, takže můžete s dostatečným předstihem koupit novou. Také je často používán "nekonečný" papír s boční perforací, který může být tenčí (a tím i levnější) a jeho vedení tiskárnou je spolehlivější. Nevýhodou je větší hlučnost, horší kvalita tisku a u levnějších modelů nízká rychlost tisku.

Inkoustové

z tiskové hlavy tryskají na papír, pomocí desítek mikroskopických trysek, kapky inkoustu

  • Termická - tisková hlava pracuje s tepelnými tělísky, které zahřívají inkoust. Při zahřátí vznikne v trysce bublina, která vymrští inkoustovou kapku na papír.
  • Piezoelektrická - tisková hlava pracuje s piezoelektrickými krystaly. Krystal je destička, která je schopna měnit svůj tvar. Funguje tedy jako mikroskopická pumpička, která je schopna vystřelit kapku na papír.

Laserové

laserový paprsek vykresluje obrázek na fotocitlivý a polovodivý, obvykle selenový válec, na jehož povrch se poté nanáší toner. Toner se uchytí jen na osvětlených místech, obtiskne se na papír a na závěr je k papíru tepelně fixován (zažehlen teplem cca 180 °C a tlakem).

  • LED tiskárna - zde je celá laserová soustava a příslušná optika nahrazena řadou LED diod, které jsou v těsné blízkosti válce a pokrývají celou jeho šířku. Každá z těchto diod ozařuje na válci jeden bod ze vstupní bitmapy.

Existují i další druhy třeba termální či řádkové nebo zastaralé bubnové, řetězové znakové

4 května 2011

Napište námUžitečné odkazy

Stránky nejsou kompatibilní s Internet Explorer v 7 a nižší.

© copyright 2011 Kotomi a.s.
Design by: All Valid CSS | XHTML